Вы используете устаревший браузер. Чтобы обеспечить более быстрый и безопасный просмотр, обновитесь бесплатно уже сегодня.

Загрузка...

Życie podziemne: ciekawostki o metrze warszawskim

Metro w Warszawie podobnie jak systemy w każdym innym kraju wyróżnia się własnymi szczegółami. Oczywiście, nie jest ono tak dawne jak w Londynie albo Paryżu, ale też ma własne ciekawostki. Cóż interesującego kryje się pod ziemią polskiej stolicy?

 
 
 

Co ze Stalinem?

Istnieje legenda, że w trakcie powojennej odbudowy Warszawy Stalin zaproponował władzom polskiej stolicy dwa „prezenty” do wyboru: albo metro, albo Pałac kultury i nauki. Warszawscy urzędnicy niby wybrali Pałac, dlatego miasto zostało bez własnej sieci transportu podziemnego.

Najmłodsze w Europie

 

 
 
 

Tak, to prawda. Metro w Warszawie to najmłodsza z podobnych sieci w całej Europie. Druga linia jest rekordzistą, bo została otwarta dopiero w 2015 roku. W ten sposób do roku 1995 Warszawa była największym europejskim miastem, które w tamtym momencie nie miało metra. A dzisiaj warszawskie metro jest jedynym w całym kraju.

Rosja bliska i daleka 

 
 
 

Większość wagonów na liniach warszawskiego metra kiedyś była rosyjskiego producenta. Stopniowo te wagony zastępuje produkcja z Francji, a najnowsze pociągi produkowane firmą Siemens i Skoda.

Wojna i metro

Pierwotnie planowało się budownictwo or dazu dwóch linii metra według planu przedwojennego. Ale przez wojnę oczywiście te plany się nie realizowały. Późiej jednak zbudowano obydwie linie, co prawda z przerwą w 20 lat.

Nie tak szybko 

 
 
 

Linie metra w Warszawie budowały się naprawdę wolno. Informacje świadczą, że budownicy pokonywali nie więcej niż 2 metry dziennie. Porównaj to do ogólnej długości linii w 23 kilometry. Nic dziwnego, że budowa pierwszej linii trwała 11 lat.

Chcę wszystko wiedzieć

 
 
 

Na tablicach informacyjnych podaje się dane nie tylko o czasie przyjazdu następnego pociąga, ale też o tym, jaki to właśnie pociąg będzie.

Комментарии

Напишите в удобный для вас мессенжер!
Мы с радостью поможем вам с выбором курса и проконсультируем по любым вопросам
Линия
Продолжение линии
Pan Mickiewicz
Дальнейшее использование данного сайта подтверждает согласие на использование файлов cookie и других технологий отслеживания трафика
Принять и закрыть