Вы используете устаревший браузер. Чтобы обеспечить более быстрый и безопасный просмотр, обновитесь бесплатно уже сегодня.

Загрузка...

Co przywniosła Polska: 5 ważnych wynalazków

To z czego korzystamy na co dzień, kiedyś zostało wynalezione. W tym dzięki polskim naukowcom i konstruktorom. Z jakich wynalazień słynie ten kraj? To o czym się dowiesz na pewno Cię zadziwi.

Kamizelka kuloodporna

Wymyślona została przez dwóch Polakow – to Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń. Doszli do wniosku, że kilka warst odzieży potrafi zatrzymać energię pocisku, więc tamta kamizelka była bardzo podobna do współczesnej. Podzas testu taką kamizelkę założył sam Jan Szczepanik, i ona naprawdę nie pozwoliła zranić wynalazcę. Wiadomo, że dzięki kamizelce przeżył zamach hiszpański król. Jednak rozwój broni potrzebował nowych rozwiązań, dlatego kamizelka Szczepanika szybko przeształa cieszyć się zapotrzebowaniem.

Waciki do uszu

Ich autorem był Leo Gerstenzang z polskiej rodziny żydowskiej. Patyczki on wynalazł już w Stanach po przepwowadzce w roku 1923. By promować nowy towar, Leo założył własną firmę międzynarodową. Dzisiaj waciki to jeden z najpopularniejszych środków higienicznych w świecie.

Witaminy

Coś takiego jak witaminy w pigułce wymyślił polski naukowiec Kaziemierz Funk w roku 1910. Z ryżu on potrafił zdobyć rzeczywo, dzięki któremu uleczył chorobę. Ten element został nazwany witaminą B1. W podobny sposób Funk przebadał jeszcze kilka produktów, co pozwoliło skutecznie leczyć pacjentów z niedoborem witamin.

Prawa dziecka

Alicja Englard z Piotrkowa Trybunalskiego przeżyła Drugą wojnę światową i później zajęła się badaniem biografii dyktatorów. Każdy z nich według niej w dzieciństwoe został ofiarą przemocy. Badaczka uważała, że nie można bić dzieci, bo to zagraża powaznymi skutkami. Dzięki jej odkryciom rozwijała się psychologia, a prawie każdy kraj ma ustawę o prawach dziecka i ich obronie.

Strzyżenie „bob”

Prawdopodobnie, że jej autorem był Polak Antoni Cierplikowski – perwsza gwiazda sztuki fryzjerskiej. Urodził się w ubogiej rodzinie w Sieradzu, a zawodu fryzjera uczył się u wujka w Łodzi. W 1901 roku przeprowadził się do Paryżu i zatrudnił się jako fryzjer w Galerie Lafayettte. Strzyżenie „bob” to fryzura, którą Antoni wymyślił dla ukochanej belgijskiego księcia. Oczywiście, strzyżenie to szybko zdobyło popularność. A Cierplikowski został „królem fryzjerów” tak w Ameryce jak w Europie.

Комментарии

Напишите в удобный для вас мессенжер!
Мы с радостью поможем вам с выбором курса и проконсультируем по любым вопросам
Линия
Продолжение линии
Pan Mickiewicz
Дальнейшее использование данного сайта подтверждает согласие на использование файлов cookie и других технологий отслеживания трафика
Принять и закрыть